Docker vs Virtual Machine – Porozumění rozdílům

Jednou z častých otázek týkajících se Docker je to, jak se liší od VM (virtuální stroj).

Pokud jde o cloudovou infrastrukturu, byl virtuální stroj standardem mnoha jeho výhod. Co kdybyste však měli alternativu k virtuálnímu počítači, který byl lehčí, úspornější a škálovatelnější. To je přesně to, co je Docker.

Docker je technologie založená na kontejnerech, která umožňuje vyvíjet distribuované aplikace. V tomto příspěvku na blogu vysvětlím rozdíly mezi virtuálními stroji a kontejnery Docker.

Co je virtuální počítač?

Virtuální stroj je systém, který funguje přesně jako počítač.

Zjednodušeně to umožňuje spustit to, co se zdá být na mnoha samostatných počítačích na hardwaru, to je jeden počítač. Každý virtuální počítač vyžaduje svůj základní operační systém a hardware je poté virtualizován.

Co je Docker?

Docker je nástroj, který pomocí kontejnerů výrazně usnadňuje vytváření, nasazení a běh aplikace. Vazuje aplikaci a její závislosti uvnitř kontejneru.

Učení Dockera je lehké!

Docker vs. VM

Nyní vám řeknu významné rozdíly mezi přístavními kontejnery a virtuálními stroji. Mezi významné rozdíly patří podpora operačního systému, zabezpečení, přenositelnost a výkon.

Pojďme tedy diskutovat o každém z těchto termínů jeden po druhém.

Podpora operačního systému

Tradiční vs nový gen

Podpora operačního systému Virtual machine a Docker kontejner je velmi odlišná. Z výše uvedeného obrázku můžete vidět, že každý virtuální počítač má svůj hostující operační systém nad hostitelským operačním systémem, což ztěžuje virtuální počítače. Na druhé straně kontejnery Docker sdílejí hostitelský operační systém, a proto jsou lehké.

Sdílení hostitelského operačního systému mezi kontejnery je činí velmi lehkými a pomáhá jim nastartovat během několika sekund. Proto je režijní náklady na správu kontejnerového systému ve srovnání s virtuálními počítači velmi nízké.

Dokovací kontejnery jsou vhodné pro situace, kdy chcete spouštět více aplikací přes jedno jádro operačního systému. Pokud však máte aplikace nebo servery, které je třeba spouštět s různými příchutěmi operačního systému, jsou vyžadovány virtuální počítače.

Bezpečnostní

Virtuální stroj nesdílí operační systém a hostitelské jádro má silnou izolaci. Proto jsou ve srovnání s kontejnery bezpečnější. Kontejner má mnoho bezpečnostních rizik a zranitelnosti, protože kontejnery sdílejí hostitelské jádro.

Vzhledem k tomu, že jsou ukotvitelné prostředky sdíleny a nejsou pojmenovány, může útočník využít všechny kontejnery v klastru, pokud získá přístup k jednomu kontejneru. Ve virtuálním počítači nemáte přímý přístup ke zdrojům a hypervisor je zde proto, aby omezil použití prostředků ve virtuálním počítači.

Přenosnost

Dokovací kontejnery jsou snadno přenosné, protože nemají samostatné operační systémy. Kontejner lze přenést do jiného OS a může začít okamžitě. Na druhé straně, virtuální stroje mají samostatný OS, takže portování virtuálního stroje je obtížné ve srovnání s kontejnery, a také to zabere hodně času na portování virtuálního stroje kvůli jeho velikosti.

Pro vývojové účely, kde musí být aplikace vyvíjeny a testovány na různých platformách, jsou kontejnery Docker ideální volbou.

Výkon

Porovnání virtuálních strojů a kontejnerů Docker by nebylo spravedlivé, protože se oba používají pro různé účely. Díky lehké architektuře doku, která je méně náročná na zdroje, je však lepší volbou než virtuální stroj. Výsledkem je, že z nichž se kontejnery mohou ve srovnání s virtuálními počítači spouštět velmi rychle, a využití prostředků se liší v závislosti na zatížení nebo provozu v něm..

Na rozdíl od virtuálních strojů není třeba kontejnerům trvale přidělovat prostředky. Zvětšování a duplikování kontejnerů je také snadný úkol ve srovnání s virtuálními počítači, protože v nich není třeba instalovat operační systém..

Závěr

Zde je tabulka, která uzavírá rozdíly na virtuálním stroji a kontejneru Docker.

Virtuální strojDokovací kontejner
Hardwarová izolace procesuIzolace procesu na úrovni OS
Každý VM má samostatný operační systémKaždý kontejner může sdílet OS
Boty za pár minutBoty během několika sekund
VM mají málo GBKontejnery jsou lehké (KB / MB)
Ready-made VMs je obtížné najítPředem vyrobené dokovací kontejnery jsou snadno dostupné
VM se mohou snadno přesunout na nového hostiteleKontejnery jsou spíše zničeny a znovu vytvořeny než přemístěny
Vytvoření VM trvá relativně déleKontejnery lze vytvořit během několika sekund
Více využití zdrojůMenší využití zdrojů

TAGY:

  • Přístavní dělník

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

    Комментарии закрыты.