7 webových serverů s otevřeným zdrojovým kódem pro malé a velké weby

Od vydání prvního webového serveru jsme prošli dlouhou cestu. Nyní existuje tolik dalších zajímavých možností.

Různé projekty mají různé potřeby, ale oddělení webového serveru s otevřeným zdrojovým kódem bylo víceméně monopolem. Po dlouhou dobu byl Apache jedinou možností a manipulace s vysokými náklady byla bolest v zadní části. Naštěstí se časy změnily a objevila se nová řešení pro specializované potřeby.

Pojďme se tedy podívat na některé z nejlepších a nejpopulárnějších webů s otevřeným zdrojovým kódem, které jsou dnes k dispozici.

Apache

Je to téměř synonymum pro web a stále ovládá většinu webových stránek na světě.

Důvod dominance Apache je trojí: otevřená licence, brzký vstup (tato věc byla vydána už v roce 1995!) A snadné nasazení PHP. Poslední bod byl umožněn pomocí modulu mod_php, což znamenalo, že instalace Apache byla vše, co jste potřebovali pro vývoj s PHP.

Tady je to, co dělá Apache skvělý:

 • K dispozici na všech platformách – Linux, Windows, MacOS a dalších platformách.
 • Je to výchozí server pro všechny sdílené hostování CPanel, takže je snadné nastavovat a měnit weby.
 • Mnoho funkcí nabízených prostřednictvím velké kolekce moduly. Bez ohledu na to, jak jsou vaše potřeby nejasné, určitě existuje existující modul pro Apache.
 • Konfigurace pro jednotlivé adresáře prostřednictvím souborů .htaccess.
 • Podpora HTTP / 2, komprese, statické soubory a vyrovnávání zatížení.
 • Režimy MPM a FastCGI zajišťují vysokou souběžnost.
 • Snadné skriptování prostřednictvím Lua.

Je pro vás Apache?

Zkrátka ano. Někdy nastal čas, kdy Nginx (o kterém budeme uvažovat dále) vzlétl kvůli svému vysokému výkonu, ale Apache ho po vydání 2.2 dobyl. To znamená, že stejně jako všichni dříví účastníci Nginx vzal hodně pozornosti, abyste mohli narazit na (neplatnou) kritiku svých schopností..

Nginx

Pokud chcete pít z fontány „kool-aid“ (nebo být politicky korektní, sledujte „nejnovější“ vývoj), je pravděpodobné, že jste už slyšeli o Nginx (vyslovuje se jako „engine-x“, což byl nápad za jménem). Jako projekt byl propuštěn v roce 2002 ruským inženýrem, který se už dočkal neschopnosti tehdejších současných řešení porazit CK10 problém (v zásadě zpracování tisíce současných připojení).

Když vyšel Nginx, udělalo to tak velké stříknutí, že se lidé prostě vzdálili od Apache a nikdy se neohlédli. A trend pokračuje i dnes. Zatímco Apache je dnes pravděpodobně na stejné úrovni, Nginx nabídl několik úžasných vylepšení, která mu pomohla vyhrát.

 • Asynchronní architektura pro manipulaci s vysokými zátěžemi
 • Nejlepší statické zpracování statických souborů, vyrovnávání zatížení a reverzní proxy funkce.
 • Ukládání do paměti FastCGI
 • Podpora protokolů uwsgi, SCGI a dalších serverů s mezipamětí.
 • Gzipování, transformace obrazu, rozsahy bajtů, blokové odezvy atd., Se streamováním FLV a MKV.
 • WebSockets, udržovací a potrubní připojení
 • Řízení přístupu, přesměrování chyb atd.

Celkově vzato je Nginx powerhouse se spoustou funkcí, které ho udržují před křivkou. Vzhledem k tomu, že základním podnikem je udržitelný podnik, je k dispozici placená podpora a poradenství pro komplexní projekty, které mohou být pro některé užitečné.

Je pro vás Nginx?

Pokud chcete architektovat webové aplikace podle svých představ, Nginx je velké plus. Můžete navrhovat komplikované a distribuované systémy s výkonným ukládáním do mezipaměti, proxy a vyrovnávání zatížení, kromě toho, že Nginx slouží přímo ke statickým souborům s několika optimalizacemi.

A ano – Nginx je připraven pro HTTP / 2.

Zajímá vás učení Nginxu? Podívejte se na to základní kurz.

Caddy

Jeden z nejžhavějších nových rámců, které v poslední době v komunitě s otevřeným zdrojovým kódem způsobují, je nový Caddy.

Přemýšlejte o Caddy jako o Nginxovském webovém serveru (podobná syntaxe a všechny), ale vše zjednodušeno do příjemného extrému. Například, Pojďme šifrovat integraci pro SSL lze provést pouze ve třech konfiguračních řádcích.

Proto Caddy přitahuje spoustu pozornosti:

 • Ve výchozím nastavení je protokol HTTPS povolen. Ano, pro instalaci nebo obnovu certifikátů SSL nemusíte nic dělat.
 • HTTP / 2 se primárně zaměřuje.
 • Ve výchozím nastavení otočí klíče lístků relace TLS. Díky tomu je mnohem bezpečnější správa připojení TLS, která není zranitelná vůči uživatelům Heartbleed.
 • Žádné závislosti (jedná se o binární kódovou základnu kompilovanou Golang, která nezávisí na základních knihovnách systému)
 • Standardně slouží statické soubory v aktuálním adresáři!
 • Embeddable – lze použít jako knihovnu v jiných programech

Je pro vás Caddy?

Pokud toužíte po jednoduchosti a jste odradeni tupými konfiguracemi jako Apache a Nginx, Caddy se bude cítit jako vánek čerstvého vzduchu. To znamená, že to funguje nejlépe, když jste spokojeni s výchozími hodnotami. Například, pokud chcete použít vašeho poskytovatele SSL, mít samostatný adresář pro statické soubory (což je téměř vždy případ), a tak dále výhody zmizí.

Lighthttpd

Jednou z oblastí, kde většina moderních webových serverů selže, je využití zdrojů. Lighthttpd byl navržen tak, aby překonal tyto výzvy v prostředích s nízkou pamětí a CPU.

Lighthttpd je postaven na asynchronním modelu zpracování požadavků, a tak v podstatě zrcadlí, jak Nginx funguje. Ale je tu jeden úlovek – Lighthttpd pracuje v jediném vláknu, takže pokud máte stroj schopnýtejší, bude ignorovat ostatní jádra CPU. Postrádá také vyspělejší funkce Nginxu, jako je SSL proxy, HTTP / 2 a podobně.

Je pro vás Lighthttpd?

Lighthttpd je schopný jednovláknový webový server, který dokáže snadno zpracovat několik stovek požadavků za sekundu a stále jde snadno na systémové prostředky. Ve srovnání s alternativami toho však nemá co nabídnout. Možná tedy, pokud nepotřebujete všechny zvonky a píšťalky – a opravdu se opravdu potíte za strojními prostředky – Lighthttpd stojí za prozkoumání.

MonkeyServer

Přes liché jméno, Opice webový server je zajímavý projekt, který se i nadále aktivně vyvíjí a podporuje.

Hlavním lákadlem serveru MonkeyServer je podpora integrovaných platforem. Musíte si server zkompilovat sami, ale můžete vymačkat všechny ozdůbky a skončit s lehkým a rychlým webovým serverem.

 • Zaměřuje se hlavně na Linux, ale je podporován i na MacOS
 • Plná podpora pro procesory založené na ARM
 • Funguje dokonale na platformách Android, Raspberry Pi a dalších zabudovaných platformách
 • Minimální doba běhu (100 KB bez pluginů)
 • Podporuje IPv6 a TLS
 • Pracuje s CGI a FastCGI
 • Základní autentizace, bezpečnostní pravidla atd.

Je MonkeyServer pro vás?

Pokud chcete cílit na integrovaná zařízení, MonkeyServer je skoro to, co potřebujete. To však znamená, že funguje stejně dobře na architekturách x86 a x86-64 a lze jej použít k běhu rozsáhlých aplikací na výkonných strojích. Má mnohem aktivnější a živější komunitu než jiné alternativní webové servery, takže se nikdy neztratíte, pokud potřebujete pomoc.

OpenLiteSpeed

OpenLiteSpeed je varianta open source podnikového webového serveru nabízeného společností LiteSpeed ​​Technologies.

OpenLiteSpeed ​​má mnoho důvodů:

 • Kompatibilní s mod_rewrite Apache, což znamená, že pokud máte tunu existujících souborů Apache, bude migrace minimální bolest..
 • Architektura řízená událostmi v žíle Nginxu, což má za následek vysokou propustnost.
 • Rozhraní správce založené na grafickém rozhraní, které nabízí příjemné prostředí pro konfiguraci.
 • Nativní SAPI pro PHP, což má za následek vyšší výkon.
 • Ve výchozím nastavení jsou použity mezipaměti a optimalizace Google PageSpeedInsights.

Je pro vás OpenLiteSpeed?

OpenLiteSpeed ​​dává velký smysl pro webové stránky založené na obsahu WordPress, protože optimalizace stránek je již součástí serveru. Protože je dobře vyladěn pro výkon PHP, mohou mít kódové základny a projekty založené na PHP obrovský užitek.

Cherokee

Cherokee projekt byl osobní svědění vývojáře, který se rozrostl na slušnou platformu webového serveru. Přestože nemá špičkové funkce, jako je Nginx, poskytuje snadnou, zábavnou a výkonnou alternativu k běžným webovým serverům.

Největší výhrou pro Cherokee je jednoduchost – pro konfiguraci serveru není třeba přerušovat pot pomocí příkazového řádku. Přátelské webové rozhraní přichází zabalené a je potěšením použít pro ty, kteří dávají přednost metodě point-and-click..

Zdroj: Linode

Ačkoli Cherokee není příliš aktivně vyvíjen, je to stále dobrá sázka na většinu každodenních projektů. Zkontrolujte to!

Závěr

Život by bez webových serverů neměl žádný smysl a naštěstí si musíme vybrat několik z nich. Jaký je váš oblíbený webový server s otevřeným zdrojovým kódem? Pokud si myslíte, že jsem v seznamu zmeškal nezbytný záznam, dejte mi prosím vědět v komentářích a budu s radostí jej přidat! ��

TAGY:

 • Open Source

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.