Jak šifrovat soubory k ochraně osobních a obchodních dat?

Šifrování může chránit data před nechtěnými očima. Poskytuje efektivní zabezpečení dat, ale většina uživatelů si toho není vědoma.


Šifrování lze definovat jako „překlad dat do tajného kódu“. Je to nejlepší způsob, jak dosáhnout bezpečnosti dat. Pro přístup nebo čtení dat ze šifrovaného souboru musíte mít tajný klíč nebo, jednoduše řečeno heslo, které vám pomůže při dešifrování souborů. Pro bezpečnostní algoritmy jsou nešifrovaná data známá jako prostý text, zatímco šifrovaná data jsou označována jako ciphertext.

Data v zašifrovaných souborech jsou uložena jako komplexní kód, který by bylo obtížné v přiměřené době rozbít. Proto je šifrování považováno za jednu z nejlepších metod ochrany osobních nebo obchodních dat. Pro všechny společnosti, včetně zdravotních, finančních nebo právních údajů, je bezpečnost velmi důležitá.

Nechat nezašifrovaná data na cloudovém úložišti, jako je Disk Google, DropBox nebo OneDrive, nebo na vašem osobním počítači, je jako nechat dveře odemknuté. Jakmile útočníci zjistili, že vaše data nejsou šifrována, je snadné je zacílit.

Při nahrávání dat v cloudu nebo při jejich ukládání do systému byste se měli pokusit je chránit šifrováním. To se týká jak osobních, tak organizačních.

Výhody šifrování

Technologie šifrování dat jsou široce dostupné a jsou implementovány pomocí několika kryptografických algoritmů. Existuje několik výhod.

Integrita dat – Zvyšte ochranu dat a integritu informací. Samotné šifrování však nemůže zajistit integritu, ale ochranou imperativních dat může zachránit data před hackerem, který mohou podniky použít při přijímání obchodních rozhodnutí..

Ochrana soukromí – Data v telefonu nebo počítači nebo v cloudu mohou obsahovat citlivé informace. Hackeři mohou přistupovat k vašim osobním údajům z vašeho zařízení a používat je neoprávněně, přičemž šifrování dat lze prokázat jako ochranu soukromí vašich dat.

Zvýšit důvěru – Mnoho firem nemusí vyžadovat bezpečnost dat, ale aby ukázaly svému klientovi, jak vážně se zajímají o jeho bezpečnost, používají šifrování. Použití šifrování dat může zvýšit důvěru zákazníka, protože zjistí, jak vážně berete soukromí dat.

Práce na dálku – Mnoho společností dává přednost vzdáleným zaměstnancům. Od zaměstnanců se očekává, že budou používat šifrovaná zařízení. V případě práce na dálku je však riziko narušení dat poměrně vysoké. Šifrování dat může zajistit, že informace jsou zcela bezpečné.

Dále se podívejme na nejlepší šifrovací software dostupný pro Windows a MacOS.

Šifrování

S šifrováním AES-256, Šifrování je sdílení souborů mnohem bezpečnější. Stačí do něj vložit soubory nebo složky, nastavit heslo a jste připraveni je odeslat přátelům nebo spolupracovníkům, aniž byste se museli starat o zabezpečení.

Protože lidé, kterým budete soubory posílat, budou znát, můžete také nastavit nápovědu k heslu. Tím je zajištěno, že příjemce může vědět pouze o nápovědě a neexistuje způsob, jak by ji někdo mohl odemknout.

Šifrování je k dispozici pro Mac a Windows.

NordLocker

Od technické společnosti za sebou NordVPN a NordPass, NordLocker je jejich dalším produktem, který je stejně působivý jako ostatní. Můžete začít s bezplatným šifrováním 2 GB do svých souborů, například:

 • Fotky
 • Videa
 • Osobní poznámky
 • ID & hesla
 • Finanční dokumenty
 • Jakékoli tajné soubory

Většina z nich je zamýšlena jako soukromá za každou cenu a šifrováním pomocí programu NordLocker bráníte jeho zneužití mnoha způsoby. Můžete také zvolit šifrování souborů před jejich nahráním na weby cloudového úložiště; jen proto, abychom byli mimořádně opatrní, nikdo k nim nemá přístup.

Toto řešení používá Argon2, AES256, ECC (s XChaCha20, EdDSA a Poly1305), které jsou nejpokročilejšími šifry a principy. Můžete si být jisti, že vaše soubory jsou udržovány na nejvyšší úrovni zabezpečení.

Jak je uvedeno výše, šifrování souborů 2 GB a podpora 24/7 zdarma získáte zdarma. Pokud chcete neomezené šifrování, můžete si vybrat prémiový plán pouze za 1 $ / měsíc.

Boxcryptor

Další působivý software pro šifrování souborů, Boxcryptor používá špičkové šifrování typu end-to-end pro více než 30 různých poskytovatelů cloudu. Vzhled to není jeden z nejpřátelštějších, ale je docela přístupný a snadno použitelný.

Po instalaci nástroje automaticky vyhledá složky cloudového úložiště přítomné ve vašem systému a přidá je jako umístění. Jakmile to uděláte, nemusíte dělat moc. Jednoduše přetáhněte soubory nebo složky na správná místa a bude šifrována sama.

Kromě sdílení prostřednictvím poskytovatelů cloudového úložiště můžete také sdílet soubory přímo s jiným uživatelem Boxcryptoru. Je zdarma pro osobní použití, pokud používáte jednoho poskytovatele cloudového úložiště. Chcete-li používat více než to a získat přístup k dalším funkcím, můžete jednoduše upgradovat již od 48 $ / rok.

Tresorit

Důvěryhodné více než 10 000 organizací, Tresorit funguje téměř na všech zařízeních. Nezáleží na tom, zda jste doma, na cestách nebo ve své kanceláři, sdílení souborů bezpečně by vždy mělo být prioritou, a toto řešení to umožňuje.

Kromě toho je důležité si uvědomit, že Tresorit je švýcarská společnost a Švýcarsko je známé svou politikou neutrality a přísnými zákony na ochranu údajů. Neexistuje způsob, jak se vaše soubory dešifrují na svých serverech, zejména proto, že používá AES – 256 klíčů.

Můžete začít s jejich bezplatnou zkušební verzí a odnést ji dopředu.

Cryptomator

Cryptomator je zcela open-source a pracuje s Windows, Mac a Linux. Používá technologii nazvanou „Transparent Encryption“, což v podstatě znamená, že si téměř nevšimnete jakýchkoli rozdílů v práci se soubory. Vytváří virtuální pevný disk pro všechny vaše soubory uložené v cloudovém úložišti a šifruje je pro bezpečný přístup.

Skvělá věc je, že se k tomu nemusíte učit žádné složité pracovní postupy nebo funkce. Cryptomator je navržen tak, aby vám umožnil šifrovat a přistupovat k vašim souborům stejně jako bez něj..

Protože je tento software open-source, můžete si vybrat, zda chcete zaplatit jakoukoli částku, kterou si chcete stáhnout. Ve skutečnosti si ji můžete také stáhnout zdarma. Vždy je však dobré vyzkoušet a podporovat tvůrce, což vřele doporučuji.

AxCrypt

Po dobu pěti po sobě jdoucích let byla volba editorů PCMag vybrána, AxCrypt poskytuje některé pokročilé funkce v jednoduchém rozvržení. Můžete spolupracovat s členy svého týmu a umožnit jim otevírat šifrované soubory pomocí určitých hesel. Všechny soubory, které procházejí AxCrypt, jsou zabezpečeny 128bitovým nebo 256bitovým šifrováním AES.

Kromě toho můžete:

 • Automaticky zabezpečené soubory cloudového úložiště
 • Spravujte a přistupujte k heslům, ať jste kdekoli
 • Otevřete šifrované soubory v mobilním zařízení
 • Přepněte jazyk na turečtinu, korejštinu, ruštinu a několik dalších

Můžete si zdarma stáhnout a začít používat jejich bezplatný plán nebo si vybrat prémiový tarif začínající na $ 34 / rok.

Složka Zámek

S více než 56 000 stažení, Složka Zámek umožňuje zašifrovat data a složky, které budou později bezpečně sdíleny. Získal několik ocenění a byl hodnocen vysoce na platformách jako CNET a Softonic. Kromě tradičních funkcí, které vidíte v šifrovacím softwaru, umožňuje funkce Folder Lock:

 • USB / externí disky chráněné heslem
 • Skartujte nebo trvale smažte soubory
 • Vymazat historii systému Windows
 • Povolit tajný režim
 • Bezpečně ukládejte platební údaje
 • Zálohujte šifrované soubory na zabezpečeném cloudovém serveru

Je k dispozici v několika různých jazycích a můžete si jej zdarma stáhnout a vyzkoušet si základní funkce.

Hat.sh

Velmi jednoduchý a bezplatný nástroj pro šifrování / dešifrování souborů, Hat.sh může být rychlé řešení pro lidi, kteří nechtějí stahovat žádný software. Jediné, co uděláte, je navštívit jejich webovou stránku, nahrát soubor a poté přidat dešifrovací klíč pro vygenerování nově zašifrovaného souboru. Poté můžete stisknout tlačítko pro stažení a uložit jej do svého systému.

Jen proto, že je to jednoduché a bezplatné, neznamená to, že není bezpečné. Ve skutečnosti je zabezpečený pomocí algoritmu AES-256-GCM. A dobrá věc je, že žádný z vašich souborů není uložen na jejich serveru. Ve chvíli, kdy opustíte web, je vše vymazáno.

Celkově vzato se mi tento nástroj líbí a doporučil bych jej každý den, zejména pro ty, kteří jsou na špičce. ��

Závěr

Pokud jde o zabezpečení dat, nemělo by dojít k žádnému kompromisu. Nezapomeňte použít některý z výše uvedených nástrojů k ochraně souborů a doufejme, že se nestanete obětí manipulace s daty.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map