Krahasimi i hosteve në internet? Këto janë 5 tiparet kryesore që duhet të merren parasysh

A keni lexuar ndonjëherë diçka kaq shumë herë sa ju dha rrotullimet e kokës? Kjo është mënyra se si ne u ndjeva kur u ndeshëm së pari në shkretëtirën shpesh të panjohur që është në internet hosting.


>> Klikoni këtu për të shkarkuar skedarin PDF <<

karakteristika të rëndësishme të mbajtjes në internetGjithë sa kërkuam ishte një kompani web hosting që bënte gjithçka që duhej të bënte për të mbajtur faqet tona në internet dhe duke punuar. Kur krahasuam nikoqirët, kishte shumë lexime për atë që ofroi secila dhe pse kjo kompani ishte më e mirë për ne se tjetra, dhe kështu vazhdoi derisa, me të drejtë ose gabim, hoqëm dorë dhe thjesht zgjodhëm një.

Se ekziston një ushtrim në mënyrë të gabuar për ta bërë atë. Që atëherë, ne kemi zgjuar disi rreth pritjes dhe tani e dimë saktësisht se çfarë është ajo që ju duhet të kërkoni kur vendosni. Ata të gjithë kanë një seri përbërësish për ta, por ne kemi gjetur (përveç çmimit) 5 tiparet kryesore që duhet të merren parasysh kur zgjidhni një host të uebit.

Hapi i parë përpara se të filloni një gjueti pritëse është njohja e vetvetes se cilat janë qëllimet tuaja për faqen tuaj të internetit ose biznesin tuaj. Nëse krijoni faqe të vogla me disa faqe, apo edhe më shumë site më të mëdha të stilit të autoriteteve, a keni ndërmend të shkallëzoni në çdo kohë në një pikë përtej asaj që mund të ju ofrojë marrëveshje të rregullta të pritjes? Shumica e karakteristikave të ofruara nga ndërmarrjet e njohura të pritjes si hostgator.com, bluehost.com ose webhostinghub.com janë të zbatueshme për të gjitha faqet, por një biznes i madh do të kërkojë aftësi më të mëdha sesa punonjësi juaj standard i zyrës së shtëpisë ose krijuesi i faqes në internet.

Thënë kështu, shkallëzimi i një ofruesi mund të mos ketë pasojë për ju, por ne kemi dashur të mbjellim farën në mendjen tuaj, sepse, në varësi të madhësisë tuaj tani ose poshtë gjurmës, mund të jetë një faktor më bindës se pesë karakteristikat që janë e listuar me poshte. Nëse jeni të qartë për qëllimet tuaja për hobi ose biznesin tuaj të internetit, atëherë këto karakteristika do të vlejnë për ju, si dhe shumicën e faqes së internetit të internetit që zotëron popullsinë.

1. Ndihma për klientin dhe teknik

Shumë prej jush mund të habiten që filluam nga porta me këtë veçori, në vend që të flasim për diçka më teknike. Epo, me siguri do të arrijmë deri në atë, por në radhë të parë, nëse po mendoni të paguani një ofrues të pritjes që nuk ofron klientin rreth orës dhe mbështetje teknike, atëherë ju po bëni vetë një diservizion shumë të madh.

Nëse faqja juaj vendos të ju pikëllojë në një festë publike, nuk ka gjasa të ndjeheni të lumtur duke pritur deri ditën tjetër të punës për ta hetuar problemin. Ne sugjerojmë të kontaktoni cilindo host ‘të mundshëm’ për çdo pikë kontakti që ata ofrojnë. Në këtë mënyrë ju mund të gjykoni kohët e tyre të reagimit, si dhe njohuritë e operatorëve të tyre. Shtë gjithashtu një ide e mirë të kontrolloni për vlerësime nga përdoruesit e tjerë. Nëse dikush ka pasur një përvojë të keqe me shërbimin e ofruesit të tyre, shanset janë që ata po i lënë të tjerët të dinë për këtë.

2. Uptime / Besueshmëria

Shumë nga ndërmarrjet më të mëdha, të njohura të pritjes ofrojnë një garanci në kohë 99,99 përqind. Kjo thjesht do të thotë se është koha që ju mund të prisni që faqja juaj e internetit të jetë e dukshme në internet. Edhe me këtë ritëm të shpejtë, ofruesit e pritjes do të lejojnë përafërsisht 100 minuta pushim çdo javë, pavarësisht nëse e bëjnë këtë të dukshme apo jo.

Lexoni afër termat e tyre për të kuptuar saktësisht në çfarë mase ata e konsiderojnë veten të përgjegjshëm për kohën e humbjes së faqes tuaj. Anydo host që nuk mund t’ju ketë në internet praktikisht “gjithë kohën”, po e humb kohën tuaj dhe do t’ju kushtojë para. Mësoni në lidhje me historinë e tyre me ndërprerjet e energjisë dhe dështimet e pajisjeve. Identifikoni kur ata fillojnë ndërprerjet e tyre të planifikuara për mirëmbajtje dhe pyesni nëse kjo përfshihet në marrëveshjen e tyre me kohë.

3. Hapësira e diskut

Pritësi juaj duhet të ketë hapësirë ​​të mjaftueshme në serverin e tyre që të jetë në gjendje të akomodojë faqen tuaj, veçanërisht nëse faqja juaj shkon lart e më tej me të gjitha “këmbanat dhe bilbilat”. Nëse faqja juaj është plot me video, animacione, audios dhe grafika, ose planifikoni që ajo të bëhet në këtë mënyrë, ofruesi i pritjes së pritjes duhet të jetë në gjendje të akomodojë hapësirën shtesë që faqja juaj do të kërkojë për të vazhduar funksionimin me këto karakteristika.

Kini kujdes nga pretendimet për hapësirë ​​të pakufizuar, pasi mund ta gjeni veten të befasuar me kushte të papritura të fshehura. Në përgjithësi, do të merrni më shumë hapësirë ​​në disk nga sa duhet, por është e mençur të siguroni që e keni atë pjesë të mendjes që në fillim.

4. Bandwidth

Ju nuk dëshironi që faqja juaj të përballet me kohën e ndërprerjes ose llogarinë tuaj të pësojë tarifa shtesë si një gjobë për të marrë shumë vizitorë mujorë. Gjerësia e brezit të ofruar nga kompania juaj pritëse duhet të lejojë transferimin ose shkarkimin e mjaftueshëm të të dhënave nga faqja juaj te ata që vizitojnë. Gjerësia e bandës tuaj ndikohet gjithashtu nga emailet që ju dërgoni, veçanërisht nëse ato kanë bashkëngjitje.

Konfirmoni nivelin tuaj të lejuar të gigabajt para se të regjistroheni. Edhe nëse përdorni më shumë se gjerësia e bandës suaj dhe qëndroni në internet, një aftësi e ngadaltë e bandës do të shohë që përdoruesit tuaj të largohen nga faqja juaj shumë shpejt.

5. Kopje rezervë

Uebfaqet mund të humbasin të dhënat nga dështimi i diskut, gabimet e softuerit dhe madje edhe hakerat, për të përmendur disa. Shtë gjithmonë e rëndësishme të gaboni në anën e kujdesit dhe të siguroheni që të gjitha të dhënat për faqen tuaj kanë një kopje rezervë. Disa kompani pritëse do të bëjnë kopje rezervë të rregullt qoftë një herë në 24 orë apo edhe disa herë në ditë, ndërsa të tjerët do ta bëjnë këtë në baza javore.

Gjeni nëse objekti i panelit të kontrollit të ofruesit ju lejon të shkarkoni kopjet tuaja të të dhënave të përmbajtjes dhe, në rast humbjeje të të dhënave për ndonjë arsye, sa i aftë është hosti të marrë informacionin e humbur. Si me gjithçka, duhet të sqaroni nëse ka ndonjë kosto për të përdorur shërbime rezervë emergjente.

Kur hulumtoni ofruesit e pritjes së faqeve në internet për faqet e internetit tuaj, pak përfitime tani mund t’ju shpëtojnë shumë dhimbje. Kaloni ca kohë duke lexuar komente dhe duke kontaktuar listën tuaj të shkurtër të ushtrive. Secila do të reklamojë një gamë të tërë shërbimesh dhe përfitimesh, megjithatë mbani në mend tiparet e listuara këtu si një udhëzues të qëndrueshëm për të marrë vendimin tuaj përfundimtar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map