Eksplorimi i Platformës së Blogjeve të Ghost në 2015 – Një përmbledhje e hollësishme

fantazmë është një platformë relativisht e re e blogjeve, pasi doli vetëm disa vjet më parë në 2013. Filloi jetën si një projekt Kickstarter i krijuar nga themeluesi John O’Nolan.


Ishte e qartë se projekti vërtet binte në sy me bashkësinë e zhvillimit të uebit, sepse mbi 5,000 mbështetës përfunduan të marrin pjesë në fushatën e mbledhjes së turmave..

Ghost është një platformë e zhvillimit të uebfaqes e cila është e përqendruar në një gjë, dhe vetëm një gjë: bloget. Pa karakteristika shtesë, pa kambana & bilbilave, jo asgjë. Thjesht Blogging.

Koncepti që qëndron pas platformës është larg nga një ide e re – WordPress në vetvete ka rrënjë të ngjashme, por WP që atëherë ka lëvizur për t’u bërë një sistem tepër i gjithanshëm i menaxhimit të përmbajtjes i përshtatshëm për të gjitha llojet e qëllimeve. fantazmë, megjithatë, premton se fokusi i saj kryesor do të jetë gjithnjë në botimin e përmbajtjes; thjeshtësia dhe shkrimi i thjeshtë janë përparësitë më të larta.

Me pak fjalë, nëse prisni që Ghost të jetë në gjendje të bëjë gjithçka që bën WordPress, ju do të keni nevojë për një pikë. Në këtë post, unë do të hedh një vështrim gjithëpërfshirës në atë që Ghost është bërë në 2015 dhe nëse ajo qëndron apo jo e vërtetë për qëllimet që O’Nolan i përcaktoi për të në fillimin e tij.

Do të kaloj në të gjithë sistemin e botimit, që nga regjistrimi fillestar deri tek rezultati përfundimtar i postimit.

Krijimi i llogarisë tuaj të fantazmave

Hapi i parë për të filluar me Ghost është nënshkrimi në Ghost.org. Më pëlqen dizajni minimal i faqes në internet menjëherë. Ka thonj të hapësirës së bardhë dhe për mua kjo është pothuajse gjithmonë një gjë e mirë.

Ghost-Sign-Up

Në faqen tjetër do të pyeteni se si dëshironi të filloni blogun tuaj (mos harroni gjithashtu të verifikoni adresën tuaj të emailit). Ju keni dy mundësi:

Ghost-Start-Options

 • Ghost Pro – faqja juaj do të pritet në platformën Ghost. Domeni juaj do të duket si yourdomain.ghost.io. Mimi fillon me 8 $ / muaj, por ju merrni një provë falas 14-ditore. Kjo është metoda që do të përdor për rishikim.
 • Vetë-priti – mund ta shkarkoni kodin, ta ngarkoni atë në serverin tuaj dhe të përdorni Ghost në domenin tuaj personal. Nuk do ta mbuloj këtë metodë në këtë post, por përdorues të mesëm ka raportuar jo aq të favorshëm në instalim.

Pasi klikova te Ghost Pro, u paraqita me këtë ekran. Këtu, ju do të plotësoni titullin tuaj të blogut dhe adresën për të. Ju keni mundësinë që të përshtateni të dy më vonë, në rast se ndryshoni mendje.

Ghost-URL

Pasi përzgjodha emrin dhe URL-në e blogut, unë u ridrejtova në pultin e Ghostit tim. Kishte një mesazh të mirëpritur lart (është i diskutueshëm) që më dha pak informacion në lidhje me përdorimin e pultit.

Më drejtoi gjithashtu te butoni “shkruaj një postim” blu, i cili ishte një vend i shkëlqyeshëm për të filluar.

Ghost-Pult

Krijimi i një postimi të ri

Pasi të keni goditur atë buton blu, tani do të duhet të vendosni një llogari të re të përdoruesit për domenin që keni krijuar (do t’ju kërkohet ta bëni këtë të paktën një herë për çdo domen të ri).

Ju mund të ri-shkruani titullin e blogut (ai duhet të jetë i automatizuar tashmë nga hyrja juaj e mëparshme), kyç në emrin tuaj (kjo do të shfaqet në fund të çdo postimi që publikoni), shkruani në adresën e postës elektronike të përdoruesit dhe zgjidhni një fjalëkalim.

New-Ghost-Blog

Kam klikuar në butonin “OK, Le ta bëjmë këtë” dhe prita me padurim që faqja tjetër të ngarkohej. Në fund të fundit, kjo ndoshta do të ishte pjesa më kryesore e rishikimit.

E gjithë Pika e Ghost është një përvojë e mrekullueshme, e jashtëzakonshme, e thjeshtë me shkrim. Kështu që unë e dija që nëse nuk do ta doja atë që pashë më pas, me siguri nuk do ta konsideroja përvojën time të përdoruesit.

Kështu që unë prita… dhe prita… dhe prita (lidhja ime mund të jetë e ngadaltë nganjëherë, grr!). Pastaj më në fund, mbërriti ekrani tjetër.

Ghost-Tutorial

Nuk ishte ajo që prisja, i cili ishte redaktori i postës. Në vend të kësaj, unë u prezantova me një tutorial të shkurtër se si të shkruaj me Ghost plus disa bazat e Markdown.

Shënim: Nëse nuk e dini tashmë, Ghost nuk ka një redaktues vizual si WordPress. Në vend të kësaj, ju shkruani në Markdown. Markdown është një sintaksë shkrimi tekst-në-HTML që në thelb përkthen tekstin tuaj në dalje të formatuar.

Pasi i dhashë një lexim të shkurtër, më pas godita “+ Postimin e Ri” në krye të menusë, dhe redaktori im i postës u ngarkua menjëherë.

Ghost-Post-Editor

Mendimi im i parë: çfarë?

Nuk ka asgjë Absulutisht asgje. Jo TinyMCE, asnjë shirit mjetesh, vetëm disa linja shumë të zbehta që ndanë tre fusha në ekran: titullin e postimit, redaktorin (ku shkruani postimin tuaj në Markdown) dhe një vrojtim të rezultatit të formatuar.

E dija nga raportet për Ghost që kisha lexuar se redaktori do të hiqej, por nuk e kisha imagjinuar se do të ishte krejt e zhveshur. Unë nuk isha plotësisht i sigurt se nga fillova, ose si.

Vura re një ikonë shumë të vogël në këndin e sipërm të djathtë të fushës hyrëse, të shënuar M. Itshtë thjesht mezi e dukshme. Kur klikohet, shfaqet një shfaqje e vogël me disa informacione themelore sintaksore Markdown.

Markdown-Help

Këtu shfaqet.

Markdown-Basics

Të armatosur me këtë informacion, fillova të shkruaj. Shkruaja, shkruaja, shkruaja dhe shkruaja edhe ca. Në thelb çdo gjë që më vinte në kokë. Provova secilën prej opsioneve të formatimit, mësova shkurtoret dhe në thelb thjesht bëra blogje.

Kam marrë kohën time dhe kam çelur çdo karakter, sepse kam dashur të ndiej se si ndërfaqja e deklasuar, e zhveshur do të ndikojë në shkrimin tim.

Së pari: nëse nuk e dini Markdown tashmë (si unë), atëherë minutat e para do të jenë të bezdisshme sepse do të duhet të klikoni atë ikonë të vogël ‘M’ disa herë për të mësuar se si të guxoni, italizoni, lidhni , pikë-plumbi, ose ndryshe formatoni tekstin tuaj.

Por sintaksa është në të vërtetë çuditërisht për të mësuar. Shkurtoret e tastierës veçanërisht ishin një ndihmë e madhe. Unë kam qenë në gjendje për të hyrë në një rrjedhë mjaft të mirë shumë shpejt.

Pasi u bëra me testime, pastrova faqen, pastaj rifillova përsëri shkrimet. Unë dokumentova rreth 200 fjalë të mendimeve të mia në platformën Ghost. Atëherë bëra një hap prapa për të menduar për atë që kisha (deri tani) të gëzuar dhe që nuk më pëlqeu për përvojën e shkrimit. Këtu janë mendimet

Ajo që kam dashur:

 • Në shikim të parë, vrojtimi i çastit duket vërtet i këndshëm. Dizajni i përqendruar në hapësirën e bardhë dhe tipografia e bukur, e lehtë, ju bën të dëshironi ta shikoni.
 • E gjithë ajo hapësirë ​​e bardhë ndihmoi patjetër që mendimet e mia të rridhnin më mirë siç shkrova. Asnjëherë nuk e kuptova se sa më mirë funksionon mendja juaj kur nuk ka ikona të panevojshme, shirita mjetesh, etj. Për të rrëmbyer hapësirën tuaj të shkrimit.

Ghost-Input-Problem

Ajo që nuk e kam dashur:

 • Kur klikoni CTRL + S për të ruajtur, një njoftim i vogël i bezdisshëm jeshil shfaqet në qoshe për t’ju bërë të ditur se përmbajtja është e ruajtur. Po, mbetet vetëm për disa sekonda, por prapë; shfaqja e vazhdueshme e saj filloi të më merrte nervat e mia shumë shpejt.
 • Sado e bukur të jetë shikimi paraprak, mund të jetë një lloj hutimi për të parë që teksti të shfaqet në dy anët e ekranit. Nuk jam plotësisht i sigurt se cilën anë duhet të shikoj.
 • Ndërsa fillova të mbush më shumë se një faqe, vura re që vrojtimi dhe hyrja nuk janë gjithmonë të lidhura. Kjo do të thotë që disa nga përmbajtjet që shihni në redaktues nuk do të jenë të dukshme në pamjen paraprake. Për mua, kjo me të vërtetë e prishur nga përvoja e të shkruarit, dhe padyshim që mund ta shoh atë duke u bërë një telash i rëndësishëm kur krijoni përmbajtje me forma të gjata.

Pasi të keni mbaruar me shkrimin e postimit, mund të goditni drejtpërdrejt butonin “publiko” të fshehur në përmbledhjen “Ruaje Draft” ose mund të klikoni në ikonën e pikëllimit pranë rënies për të hapur disa cilësime shtesë.

Ghost-Cilësimet

Këto cilësime ju lejojnë të shtoni një imazh të postimit, të rregulloni URL-në e postimit, të planifikoni datën e publikimit, të qaseni në një pamje të plotë, të caktoni postimin te një autor tjetër dhe të futni në të dhëna meta (titulli + përshkrimi). Ju gjithashtu mund ta ktheni postimin në një faqe ose të shfaqni postimin në faqen tuaj të internetit menjëherë nga ato cilësime.

Konfigurova cilësimet ashtu siç pashë të përshtatshme, pastaj botova postimin. Këtu është rezultati. Këtë herë, do të të lë të jesh gjyqtar. A te pelqen? A mendoni se është pak a shumë minimale? A e urren? Më tregoni se çfarë mendoni në komente.

Ghost-Output1
Ghost-Output2

Karakteristikat e tjera të fantazmave & Cilësimet

Nuk ka vërtet shumë për të folur këtu. Në Cilësimet, keni disa mundësi si shtimi i një logoje, futja e një imazhi të kopertinës për blogun tuaj, ndryshimi i disa cilësimeve të lexueshmërisë në çift, personalizimi i lundrimit, etj.

Ghost-Settings1

Ju gjithashtu mund të shtoni një temë të re në faqen tuaj. Ju ose mund të ngarkoni një skedar zip të një teme të koduar me porosi, ose të rrëmbeni diçka Tregu i fantazmave (të dyja ato falas dhe ato premium janë në dispozicion).

Për të qenë i sinqertë, temat në treg nuk dukeshin aq mbresëlënëse. Shumica e tyre duken si përsëritje të 2-3 modeleve të projektimit me disa ngjyra dhe pajisje vizatimesh në ekran të ndryshuara këtu dhe atje. Nuk ka asgjë që me të vërtetë u dallua për mua, madje edhe midis temave të paguara.

Pastaj përsëri, pasi Ghost është relativisht i ri, zgjedhja është shumë e kufizuar. Disa kohë poshtë rrugës, ne mund të shohim një treg të lulëzuar me shumë dizajne funksionale. Tani për tani, kjo nuk ka ndodhur.

Duke përfunduar

Do ta përfundoj rishikimin tim me një vështrim përfundimtar të mirat dhe të këqijat.

Pros:

 • një përpjekje shumë e dukshme (dhe e lavdërueshme) në shkrimin e deklaruar pa stres
 • Sintaksa e markës mund të jetë e dhimbshme për t’u përdorur në fillim, por shpejt bëhet e lehtë për t’u mësuar dhe përdorur
 • dizajni i skajit të pasmë është i bukur

Cons:

 • përvoja e të shkruarit ka hapësirë ​​për përmirësim
 • vrojtimi i drejtpërdrejtë mund të jetë tërheqës ndonjëherë për shkak se ndërsa shkruani, teksti shfaqet në dy anët e ekranit
 • kur kurseni manualisht, një shfaqje e vogël jeshile shpërqendrohet çdo herë në qoshe
 • Paraqitja e drejtpërdrejtë dhe fusha e hyrjes nuk janë gjithmonë të lidhura
 • Tregu fantazmë është shumë i kufizuar
 • pulti nuk është shumë funksional – pak a shumë i zhveshur për të qenë me të vërtetë i dobishëm për përdoruesit

A do të kaloj nga WordPress në Ghost në të ardhmen e afërt?

Absolutisht jo. Ndërsa unë patjetër besoj në dhe respektoj atë që Ghost po përpiqet të arrijë, unë personalisht nuk mendoj se është akoma atje.

Por ju e dini se çfarë?

Eshte ne rregull. Me të vërtetë, është.

Nuk më intereson të pres një kohë që Fryma të arrijë potencialin e saj maksimal. Unë kurrë nuk e shoh Fantazmën si diçka që do të zëvendësojë WordPress – WP tani është mënyra shumë e përparuar dhe funksionale që Fantazma madje të konkurrojë, plus që ajo ka një bazë jashtëzakonisht besnike të përdoruesit. Por, unë shoh që Ghost ka vendin e vet në botën e zhvillimit të internetit.

Një vend ku përdoruesit mund të përqëndrohen në Blogging, dhe vetëm në Blogging.

Kjo është arsyeja pse unë do të vëzhgoj Ghost për pjesën tjetër të vitit 2015, dhe më gjerë. Cfare mendoni ju?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map